Videa

Vánoční rozhovor s MUDr. Soňou Pekovou, Ph.D. – 1. část

„Člověk má jednu takovou strukturu. Jmenuje se svědomí. To svědomí nemá nekonečný objem, neunese tíhu extrémních událostí. Až to svědomí bude přeplněno, ti lidé promluví. I lékaři veřejně promluví.

Nevím, kdy se to stane, ale bude to mít neuvěřitelné konsekvence a bude to určitě vyžadovat velkou míru schopnosti lidí odpouštět,“ říká Soňa Peková k tématu následků doby nedávno minulé.

Tlak, pod kterým byla v posledních letech ji dle jejích slov nezlomil, nedostal se jí pod kůži.

„Zjistila jsem, co všechno dokáže člověk vydržet a vyvzdorovat… A využila jsem tu dobu i jinak. Dostala jsem se k novým sférám zkoumání, k věcem, o kterých jsem předtím ani nevěděla, že existují,“ komentuje vědkyně, jejímž dlouholetým koníčkem je kvantová fyzika a která právě dokončuje překlad poslední knihy Stephena Hawkinga.

V rozhovoru se zamýšlí nad možnou holografickou podobou vesmíru i nad konkrétními morálními výzvami současné doby.

„Lidé by měli začít více vnímat nemateriální rozměr člověka. Ne proto, že jsou Vánoce, ale proto, že se vědomí lidí dostává na vyšší úroveň. Jsou tady věci, které neumíme změřit, ale nemůžeme říct, že neexistují. Uvědomit si, že to není o 3D, je podle mě další krok, který musíme všichni udělat,“ vyzývá.

Rozhovor se Soňou Pekovou jsme rozdělili do dvou částí. První vychází dnes a na druhou se můžete těšit ve středu 28. prosince.

3 komentářů

 • Avatar photo

  Radka

  Krásný rozhovor!
  Je velmi potěšující slyšet, že i lidé, kteří jsou zaníceni pro vědu,
  se mohou zajímat o (pro mnoho „chytrých“ )“pavědy“ 😀
  Proto tak ráda poslouchám Jana Raka, protože je to nesmírně moudrý, chytrý a vzdělaný člověk, který mnoha lidem rozšiřuje obzory. A teď mám radost, že Soňa Peková je na podobné cestě. 🙂

  Ta kniha , kterou zmiňuje- „Jiné dějiny Římského Impéria“ je od autora Alexandra Tamanskije, který rozebírá mnoho podivností v historii. Zabývá se např. Starověkým Egyptem a odkrývá různé nejasnosti, ze kterých tak trochu vyplývá, že celý „Starověký Egypt“ je nejspíše jenom velký byznys :D:D:D
  Doporučuji skouknout videa na youtube: https://www.youtube.com/@jinedejiny7524/videos
  Nevím, jak moc mohou být tyto věco možné, ale zajímavé to rozhodně je.
  A stejně tak se objevuje stále více videí z natáčení přistání na měsíci v režii Stanleye Kubricka 😀
  Mě moc baví, to rozkrývání, ale pro spoustu lidí to bude asi velká rána…