click map ZDRAVÍ PŘÍRODA DUCHOVNÍ ROZVOJ A TVOŘENÍ TRANSFORMACE CHANNELING FILMY A VIDEO

BAZALKA SVATÁ – SILNÝ ANTIOXIDANT, PROTIRAKOVINNÁ LÁTKA, NEUROPATICKÝ LÉČITEL A BAKTERIOSTATIKUM

 

 

Bazalka svatá (Ocimum tenuiflorum), je vysoce ceněná v přírodní medicíně pro svou opojnou vůni a léčivé vlastnosti.

V hinduitském náboženství je to posvátná rostlina, která se používá během meditace a je považována za základ každé domácí zahrady. Pro bylinkáře je známá jako adaptogen.

To znamená, že zvyšuje tělesnou rezistenci vůči různorodým hrozbám z poškozeného životního prostředí a stresovým faktorům.

Bazalka svatá  má silné antioxidační vlastnosti, které tuto bylinku staví na úroveň “superfood” (jídlo s extrémně vysokými výživovými a léčivými vlastnostmi).

Také bylo lékařsky prokázáno, že dokáže působit proti rakovině a léčit neuropatii způsobenou po operacích. Olej z Bazalky svaté také léčí akné.

 

BAZALKA SVATÁ  – MEDICÍNSKY PROKÁZANÉ ANTIOXIDAČNÍ VLASTNOSTI, JEŽ PŮSOBÍ PROTI RAKOVINĚ

 

V roce 2007 v klinické studii publikované v  the Journal of Medicinal Food, vědci testovali efektivitu listů Svaté bazalky u krys vystavených oxidačnímu stresu, DMBA a enzymatické nerovnováze. DMBA je silný toxin, který vyvolává rakovinu u laboratorních zvířat používaných pro vědecké účely.

Krysy byly krmeny čtyřmi různými koncentracemi listů ze Svaté bazalky po dobu 5 dní a pak jim byl vstříknut toxin DMBA. Když začaly mít krysy pozitivní symptomy rakoviny, vědci měřili schopnost Svaté bazalky bojovat proti rakovině.

Při dávkování 300mg (extraktu z listů  Bazalky svaté) na kg tělesné hmotnosti, byla bazalka schopná redukovat tvorbu rakovinných mikronukleú( enzymů schopných metabolizovat toxiny v těle) a oxidaci proteinů a tuků.

Antioxidační a zdravá aktivita enzymů byla zvýšená.

 

VĚDCI PROKÁZALI JEJÍ SCHOPNOST LÉČIT NEUROPATII

 

V říjnu 2008 byla publikována v the Journal of Ethnopharmacology klinická studie , kdy badatelé poškodili krysám ischiatický nerv na tlapách a pak měřili vyplývající neuropatii.

 

Extrakt ze Svaté bazalky toto poškození opravil za 10 dnů po operaci. Také zpozorovali, že extrakt zredukoval degenerace nervu, ale také pomohl vytvořit receptory nervu více citlivé na stimuly. Bylinka také omezila zvýšení TBARS (indikátor oxidačního stresu) a zvýšila množství vápníku a glutathionu (nitrobuněčný antioxidant,  který chrání organismus před škodlivým vlivem volných radikálů a před oxidačním stresem).

 

OLEJ ZE SVATÉ BAZALKY LÉČÍ AKNÉ

 

V the International Journal of Cosmetic Science byla v roce 2006 zvěřejněna studie z Thajska, která studovala účinky oleje z různých druhů bazalky na akné. Vědci studovali Bazalku thaiskou (Ocimum basilicium), Bazalku svatou (Ocimum sanctum) a bazalku  (Ocimum americanum) .  Bazalka (Ocimum americanum)neměla žádné antimikrobiální efekty proti akné, ale další dvě akné léčily.

Bazalka thaiská (nebo sladká bazalka) byla více účinná  na akné, ale obě bylinky byly vhodné jako pleťová péči pro ošetření trudovitosti.

 

 

 

Zdroj : www.naturalnews.com

 

autor: Donna Earnest Pravel

 

Překlad: www.jajsem.com

 

4 komentáře k článku BAZALKA SVATÁ – SILNÝ ANTIOXIDANT, PROTIRAKOVINNÁ LÁTKA, NEUROPATICKÝ LÉČITEL A BAKTERIOSTATIKUM

 1. jane25

  :-) Bazalka s levandulí jsou mé nejoblíbenější bylinky :-) Krásný článek, děkuji.
  Pěkný den, Jana

   
  • Marie88

   Děkuji Jano,
   bazalka také patří do mých nejoblíbenějších bylinek – další jsou KOPR, MEDUŇKA, LISTOVÁ PETRŽEL…
   Často si bazalkou ozdobím OVOCNÝ SALÁT. Je to moc příjemná kombinace. :-)
     

    
 2. jane25

  :-) Tak tuto kombinaci jsem ještě nezkoušela – už se na ni těším :-)
  Krásný den :-)
   

   
 3. anjela

  Ja som si nedávno bazalku zasadila… Už vyšli klíčky s lístkami. veľmi sa na ňu teším… Dávam jej veľa lásky aj fotónovú energiu.. Iba som trošku sklamaná že tehotné ženy ju nesmú, lebo stimuluje maternicu a mohlo by dôjsť k potratu… A my sa teraz o dieťatko snažíme.. :(
  A ešte by som rada dodala, že pred cca 2-3 týžd. došla rastlinka Gotu cola.. Veľmi som sa na ňu tešila a hneď som ju presadila a dala na svoje miesto. Pár dni  si pokojne rástla až  zrazu zvadla..  Bola som taká smutná lebo som sa o ňu starala s toľkou láskou.. A potom dostala menštruačnú krv.. behom 24 hodín jej lísty stáli , pevné a do 3 dní podrástla aspoň o 2-3 cm, zosilnela, zozelenela, rozrástla a ja som na ňu ohromene zízala a bola uchvátená ako jej to pomohlo… teraz je už udomácnená, rastie, bujnie, robí radosť…. :)
  Ale kvety u nás takmer vždy prejdú takým štádiom že sa im zrazu niečo stane a vyzerá to, že uhynú a až po prekonaní toho štádia sa pomaly dajú do kopy a darí sa im krásne.. Iba guta cola mala bleskový štart a neuveriteľný doping.. :))